Loader
OTOPRATİK
yapı, inşaat, malatya, inşaa, bina, construction, iş hanı, apartman, fabrika,
419
page-template-default,page,page-id-419,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-19.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

1.Oto Pratik Nedir?

OtoPratik, binek ve hafif ticari araçların kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duyabilecekleri ana ürünlerin sunulduğu ve araçlarla ilgili temel bakım hizmetlerinin verildiği bir mağazalar zinciridir.

OtoPratik zinciri, sahip olduğu Bridgestone ve Lassa markalarıyla Türkiye lastik pazarında lider firma konumunda olan Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından oluşturulmuştur.

 

 

2.Oto Pratik Bakım

Aracınızın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Kullanıma bağlı olarak parçalarda aşınma ve eskime, sıvılarda ve yağlarda eskime ve eksilme kaçınılmazdır.

Kullanıma bağlı olarak parçalarda aşınma ve eskime, sıvılarda ve yağlarda eskime ve eksilme kaçınılmazdır.

Güvenli bir sürüş ve aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanabilmeniz için üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla kontrol ve bakım işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

 

3.Yağ ve Sıvılar

Yağın Aracınızdaki İşlevi Nedir?

Motorunuzun içindeki her parçayı kaplayan ve koruyan yağdır.

Motor parçaları birbirine sürtündüğünde daima aralarında bulunan yağ, basıncın ve yükün inanılmaz derecede yüksek olduğu anlarda bile sürtünmeyi azaltarak hasarı engeller.  Ayrıca yağ içinde, yanma sonucu oluşan küçük is parçalarının havada asılı kalmasını sağlayarak kirin ve kalıntıların birikmesini engelleyen, yüksek sıcaklıkta ortaya çıkan oksidasyonla mücadele eden ve yağın rahatça akışına yardımcı olan özel katkı maddeleri bulunmaktadır.

Araç üreticileri, kendi araçları için doğru yağı belirtmektedir. Aracınızın kullanım kılavuzunda gerekli ürünün özellikleri belirtilmiş olacaktır. Bu özellikleri yağ şişesinin arkasında bulunan etiketten kontrol edebilirsiniz.

Üreticinin hangi yağı onayladığını nereden bilebilirim?

Üretici, aracınızın kullanım kılavuzunda motorunuz için doğru yağ özelliklerini belirtecektir.

Modern motorların değişen performansını takip etmek için belirli aralıklarla bir dizi performans standardı yayınlayan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ve Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA), sektör standartlarını belirlemektedir.

Teknolojinin sınırlarını zorlayan birtakım üreticiler yağa ilişkin olarak ekstra performans özellikleri talep etmektedir. Aracınızın garantisinin geçerliliğini sürdürebilmek için üreticinin kılavuzlarına bağlı kaldığınızdan emin olmalısınız.

Yağ şişesinin arkasında performans standartlarının bir listesi bulunmaktadır.  Motorunuz için doğru özelliklerdeki yağı seçmek büyük önem taşımaktadır.

Motor yağı neden değiştirmem gerek?

Yağ, motorun içindeki gerilimle mütemadiyen savaşmaktadır. Bu gerilim motorun en sıcak parçalarında ısıl gerilim şeklindeyken yanma sırasında ortaya çıkan asitler, partiküller ve suyla mücadelede kimyasal gerilime veyahut modern motorlardaki muazzam güç ve hıza dayanma söz konusu olduğunda da fiziksel gerilime dönüşmektedir.

Her üretici, gerilime neden olan bu faktörleri tavsiye ettiği yağın kalitesiyle dengelemekte ve doğru koruma ve performans düzeyini sağlamak için uygun bir yağ değişimi aralığı tavsiye etmektedir.  Üreticinin belirttiği yağ değişim aralığına ilişkin bilgiyi aracınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Bazı modern otomobillerde ayrıca gösterge paneli de yağ değişiminin gerekli olduğu zamanı belirtecektir.

Yağ değiştirildiğinde aynı anda filtreyi de değiştirmek ihtiyatlı bir hareket olacaktır. Yağ filtresi, motor etrafındaki yolculuğu esnasında yağa geçen kiri ve yanma sırasında ortaya çıkan maddeleri toplamaya yardımcı olur.  Yeni yağ ile birlikte yepyeni bir filtre kullanarak motorunuzu en iyi durumda tutabilir ve maksimum performans sağlayabilirsiniz.

Yağ Seviyesini Nasıl Kontrol Etmeliyim?

Farklı otomobillerde yağ tüketimi seviyesi farklı olabilmektedir; ama değişmeyen tek bir şey vardır: aracı düşük yağ seviyesiyle kullanmak yağ üzerinde tasarımcıların beklediği düzeyden yüksek düzeyde gerilime neden olarak hem yağın hem de motorun kullanım ömrünü önemli derecede kısaltabilir. Yağ seviyesi kontrolü Otopratik noktalarında araç check up kapsamında yapılmaktadır.

 

4.AKÜ

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve ihtiyaç durumunda araca bunu elektrik enerjisi olarak sağlayan komponenttir.

Akü, pozitif ve negatif plakalar gibi birbirinden farklı materyallerin bir sülfürik asit ve su çözeltisine batırıldığında oluşan kimyasal reaksiyondan voltaj üretir. Akü ürettiği bu voltajı araç motoruna ilk hareketini veren marş motorunu çalıştırmak ve araç motoru çalışmadığı zamanlarda radyo, koltuk ısıtma, aydınlatma ve sensörler gibi her türlü elektrik tüketicilerine enerji sağlamak için kullanır. Araç teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte akünün görev ve sorumlulukları da artmaktadır.

Performans testleri ve akü kutup başı – gövde kontrolleri ile tespit ve teşhis edilen mevcut araç akünüzün durumu gibi aracınıza alacağınız yeni akünün özelliklerinin belirlenmesi de çok önemlidir. Yeni akünün araç üreticisinin tavsiye ettiği ve aracın donanımına uygun özelliklerde olduğundan ve akü montajının düzgün yapıldığından emin olunmalıdır. Unutmayın, kutup başının aşırı sıkılması kutup başının kopmasına ya da kutup başı – kapak bağlantısının açılarak asit sızıntısı olmasına sebep olabilir. Gereğinden az sıkılması ark oluşumuna sebebiyet vererek akünün patlamasına neden olabilir.

‘Akü Kontrolü’, ‘Akü Şarjı’ ve ‘Akü Değişimi’nde gereksinim duyduğunuz profesyonel destek için Otopratik noktalarına başvurabilirsiniz.

Özellikle yeni modeller ile birlikte artan araç teknolojisi, araçlarda tespit edilmesi daha zor arızaların karşılaşılmasına sebep olmaktadır. Otopratik’lerde bulunan güncel arıza tespit cihazlarıyla ortaya çıkmış ve gösterge panelinde arıza uyarısını yakmış olan arızanın hangi sistem – parça kaynaklı olduğu saptanmaktadır.

Araçlarda profesyonel arıza tespiti nasıl yapılır?

Aracınızın mekanik aksamlar bütünü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlerleyen teknolojiyle birlikte araçlarda kullanılan ‘sensör’ler, sensörlerin ilettiği veriyi işleyen ‘elektronik kontrol modülleri’ ve modüllerin kontrol ettiği kumandalar her geçen gün sayıca artmaktadır. Araç teknolojilerinde elektroniğin yoğun kullanımı geleneksel yöntemler ile arıza tespitini imkansızlaştırmakta, tespite yönelik sürekli güncellenmesi gereken donanıma ve yetkin personele olan gereksinimi ortaya çıkarmaktadır.

Diyagnostik tanı, teşhis etme, hatayı bulma anlamına gelir. Diyagnostik cihazları da aracınızdaki hataların ve ortaya çıkan arızaların hızlı ve doğru bir şekilde görülmesine, yorumlanmasına ve giderilmesine olanak tanır.

Diyagnostik cihazı, aracınızın üzerindeki bir soket vasıtasıyla (OBD soketi – Araçüstü Arızacılık Soketi) aracın veri iletim hattına bağlanır ve elektronik kontrol modülleri ile iletişime geçer. Diyagnostik cihazı bu modüllerin oluşturduğu arıza kodlarını okuyarak teknisyenin sorunu oluşturan arızalı sistemi – parçayı tespit etmesine olanak tanır.

Arıza tespiti için gereksinim duyduğunuz profesyonel destek için Otopratik noktalarına başvurabilirsiniz.

Gösterge uyarı ışıkları kontak anahtarı ‘ON’ konumuna alındığında, ilgili sistemin düzgün çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapıldığını belirtmek için yanar. Çalışma kontrolü tamamlandıktan sonra bu ışıklar söner. Işığın yanmaması ya da yanık kalması, ilgili sistemde arıza olabileceğini gösterir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde destek için Otopratik noktalarına başvurabilirsiniz.

Gösterge paneli uyarı ışıklarını incelemek için tıklayınız.

Gösterge panelinizde bir süredir uyarı ışıklarından biri yanmakta ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz…

Motorunuzun bir süredir çalışırken o eski düzenli titreşiminde olmadığını, teklediğini hissediyorsunuz ve aracınızın alışageldiğiniz performansında olmadığını düşünüyorsunuz… Yağmurlu ve bol çamurlu bir günde bir süredir çalışmayan arka sileceğin onarımını bu kadar ertelediğiniz için pişmansınız ve sınırlı görüş alanınızla kendinizi çok güvensiz hissediyorsunuz…

Aracınızda karşılaşacağınız sorunların önemli bir kısmı araç elektriği kaynaklı olacaktır. Yetkin ve güvenilir teknik destek ve tek seferde doğru onarım için Otopratik bayilerimize başvurabilirsiniz

 

5.Lastik ve Jantlar

 LASTİKLER

 

Lastik seçiminde üç farklı parametreye dikkat etmek gerekir;

  • Aracıma uygun lastik hangisi? Araç üreticisinin önerdiği ebat veya ebatlar dahilinde lastik ebatına karar vermek gerekir.
  • Mevsime uygun lastik hangisi? Sıcaklığın ortalamada 7°’nin altına indiği aylarda kış lastiği, üstünde kaldığı aylarda ise yaz lastiği kullanımı önerilmektedir.
  • Sürüş tercihlerinize uygun lastik hangisi? Aracınızı yüksek performanslı mı kullanıyorsunuz, konfora mı önem veriyorsunuz, yakıt verimliliği her şeyden önce mi, yoksa bunların hepsinden veya birkaçından biraz mı?

Otopratik noktalarında uzman personelimiz aracınız ve sizin için en doğru lastik alternatifini sunar, hem de bunu Bridgestone, Lassa ve Dayton gibi geniş ve güçlü bir ürün yelpazesi ile gerçekleştirir.

JANTLAR

Jant, aracın yol ile temasını sağlayan lastiğin ayrılmaz bir parçasıdır ve lastiği taşıyarak sürüş güvenliğini ve konforunu doğrudan etkiler.

Jant konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar araç ile jant arasında uyum bulunması ve kullanılan jantların yol koşullarından ötürü zaman içerisinde uğradığı hasarların zamanında müdahale ile düzeltilmesidir. Hatalı jant seçimi ve hasarlı jant kullanımı, araçta balans problemleri yaratıp, sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilecek sonuçlar doğurabilir.

Otopratikler’de her lastik ve jant değişiminde jantlarınız olası hasar/bozukluklara karşı kontrol edilir. Ayrıca Otopratik’lerde yer alan geniş jant yelpazesinden aracınıza uygun olan modeli seçebilirsiniz.

6.Elektrik

ARIZA TESPİT

 

Özellikle yeni modeller ile birlikte artan araç teknolojisi, araçlarda tespit edilmesi daha zor arızaların karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

OtoPratik’lerde bulunan güncel arıza tespit cihazları ile yaşanmış olan arızanın hangi sistem/parça kaynaklı olduğu saptanmaktadır.

 

7.Klimalar

 

KLİMA GAZI ve DOLUMU

Aracınızın havalandırma kanallarından gelen hava ilk zamanki kadar soğuk olmayabilir. Bu sorunun muhtemel sebebi zamanla soğutucu gazın hatlardan sızıntı yapmasıdır. Özellikle kış aylarında uzun süre klima kullanılmaması nedeniyle iyi yağlanamayan klima sistemi parçaları aşınarak soğutucu gazın kaçak yapmasına müsait hale gelir.

Klima sistem ve bağlantı parçaları kontrolleri ile birlikte klima gazı dolumu Otopratik’lerde yapılarak aracın soğutma performansının arzulanan seviyede olması sağlanır.